הזרקות בוטוקס וחומצה היאלורונית

hands of expert injecting botox

הזרקות בוטוקס וחומצה היאלורונית הפכו בשנים האחרונות לפרוצדורה שכיחה ומקובלת מאוד, המבוצעת בעיקר על ידי נשים, החל מהעשור הרביעי לחייהן לצורך שיפור האסתטיקה הכוללת של הפנים. הזרקות אלה נחשבות לבטוחות ויעילות מאוד, אך בכדי להשיג את התוצאה הרצויה ולהימנע ממצבים של אי סימטריה או נזק לרקמות, חשוב לבצע אותן אצל רופא מקצועי. כיצד משפרות הזרקות אלה את מראה העור? על כך בשורות הבאות.

 

למה מיועדות הזרקות לפנים של בוטוקס וחומצה היאלורונית?

עור הפנים מהווה חלק מרכזי באסתטיקה הכוללת שלנו. עור זה נותר חשוף תמיד לסביבה ומשמש אותנו כמעין כרטיס הביקור האישי שלנו מול הסביבה. ככל שעוברות השנים, מתחיל עור הפנים לסבול מפגמים כדוגמת אובדן נפח בפנים, הופעת קמטוטים וקמטים, הידלדלות העור בקו הלסת, צניחת גבות, הצטמצמות נפח השפתיים וכדומה.

מטרתן של הזרקות בוטוקס וחומצה היאלורונית היא להחזיר לפנים את המראה הצעיר והרענן, ליישר ולמתוח את העור, להגביה רקמות נפולות ועל פי בחירת המטופלת, גם להוסיף נפחים באזורים נבחרים.

 

למי מתאימות ההזרקות?

בניגוד לתפיסה הרווחת, הזרקות בוטוקס וחומצה היאלורונית אינן מיועדות לנשים מבוגרות בלבד, וההמלצה היא להתחיל את הטיפול כבר החל מגיל 35 כשעור הפנים מתחיל לאבד מגמישותו הטבעית. בגיל זה מתחיל השומן התת-עורי להצטבר וליצור את השקעים והקמטים המופיעים בגילאים מאוחרים יותר. ביצוע ההזרקות החל מגיל זה ימנע את הופעתם מלכתחילה ויישמר מראה עור חלק וצעיר.

ככלל, לאסתטיקה אין גיל וטיפולי ההזרקות יכולים להתאים לכל אישה שרוצה לשפר ו/או לשמר את מראה פניה, בין בגיל 30 ובין לאחר שחצתה את ה-50. מיותר לציין שהזרקות אלה מתאימות לגברים באותה המידה.

 

מה ההבדל בין בוטוקס ובין חומצה היאלורונית?

על אף ששני החומרים מיועדים להשיג תוצאות דומות, פעולתם על העור היא שונה לחלוטין, ולכן יש להתאים את השימוש בהם לסוג הבעיה בה רוצים לטפל. הבוטוקס הוא חומר המבוסס על הרעלן בוטוליניום טוקסין, שעם הזרקתו גורם לשיתוק של שרירי ההבעה באזור ההזרקה. שרירים אלה הם האחראים להיווצרות הקמטים ולאחר שיתוקם, נעלמים למעשה הקמטים.

חומצה היאלורונית היא למעשה חומר מילוי, המיועד למלא נפחים בפנים ולפסל אותם. בעבר היה נהוג לעשות שימוש בסיליקון לאותה מטרה, אך מאחר והסיליקון הוא חומר שמרגע הזרקתו נותר באופן קבוע ובלתי הפיך בגוף, כיום ההעדפה היא לבצע את הפעולה באמצעות חומצה היאלורונית שמיוצרת באופן טבעי בגוף, מוכרת לו ובעלת השפעה זמנית והפיכה.

 

כיצד מבוצע טיפול ההזרקות?

על אף שכיחותם של טיפולי ההזרקות בקרב קבוצות נשים ועל אף שהשפעת ההזרקות היא הפיכה לחלוטין, מומלץ מאוד לבצע את הטיפול לאחר תכנון ומחשבה ראויים ביחס לתוצאה המבוקשת, וזאת במסגרת פגישת ייעוץ עם הרופא. המטרה היא להשיג את המראה האסתטי המבוקש מבלי לאבד את המראה הטבעי ועל כן, בשלב ראשון חשוב להבין בדיוק מה רוצים לבצע ובאיזה אזור של הפנים: העלמת קמטוטים בין הגבות, לצידי העיניים או השפתיים, הרמת עור בקו הלסת, מילוי ופיסול שפתיים, הרמת גבות, מילוי נפחים מתחת לעיניים וכן הלאה – כל אלה יכולים להתבצע באמצעות הזרקות, ולכן חשוב להגדיר אותם ואת היקפם לפני שמתחיל הטיפול.

בשלב הבא, יחליט הרופא המטפל מהו החומר הנכון להשגת כל מטרה, כשלרוב השימוש יהיה בחומצה היאלורונית שמאפשרת לבצע את כל הפעולות לרבות מתיחה, הרמה ופיסול, ונחשבת לבטוחה מאוד וטבעית לגוף. החומצה ההיאלורונית מגיעה ב-6 רמות של סמיכות, אותן יש להתאים למטופלת ולמטרה שאותה רוצים להשיג.

הטיפול כולו נמשך 10-20 דקות, ובמהלכו יבצע הרופא הזרקות זעירות מרובות בכל אזורי הטיפול ויוסיף נפח עד לקבלת התוצאה הרצויה. ההזרקות מבוצעות באמצעות מחט קנולה גמישה ודקה במיוחד, ואינן כואבות. הזרקות יתר או חסר באזורים שונים של הפנים, עלולות ליצור חוסר סימטריה ולכן יש לוודא שהטיפול מבוצע בתנאים הראויים ועל ידי גורם מוסמך.

 

לכמה זמן מחזיקות תוצאות הטיפול?

תוצאות ההזרקות ניכרות מייד לאחר הטיפול. העור נראה מתוח, צעיר ורענן, השקעים והקמטים כמעט ואינם מורגשים, והחוויה הכוללת היא של שיפור משמעותי באסתטיקה של הפנים. הזרקות לפנים של בוטוקס וחומצה היאלורונית הן כאמור פרוצדורות הפיכות לחלוטין, כך שאם אינכם מרוצים מן התוצאה, לא תצטרכו לחיות איתה לאורך זמן. הזרקות חומצה היאלורונית מחזיקות לתקופה של כשנה, שבמהלכה נספגת החומצה בעור באופן טבעי, בעוד הזרקות הבוטוקס מחזיקות לתקופה של 3-6 חודשים, שלאחריהם יש לחדש את הטיפול בכדי לשמר את התוצאות האסתטיות שנתקבלו.