יישור שיניים בשיטות מגוונות

Woman putting in her invisible braces

יישור שיניים שקוף היא טכניקה ליישור שיניים באמצעות מערכת יישור שקופה לחלוטין שאינה נראית כלפי חוץ, וחוסכת למטופל את המבוכה וחוסר האסתטיקה הכרוכות ביישור שיניים מסורתי באמצעות גשר מתכת. תהליך היישור השקוף נמשך 3-24 חודשים בהתאם לנסיבות במקרה הספציפי, ותוצאותיו ניכרות לטווח הארוך. שמה של טכניקת הטיפול השקופה נובע מכך שהיא מבוצעת על חלקן הפנימי של השיניים ולכן “שקופה” לסביבה ואינה נראית כלפי חוץ.

למי מתאים טיפול יישור שיניים שקוף?

המאפיין הבולט ביותר של שיטת יישור השיניים השקוף הוא היעדר הנראות שלו. בהתאם לכך, טיפול זה מתאים לכל מטופל, המעוניין ליישר את שיניו אך נמנע מכך לאור המבוכה הנובעת מהתנהלות יומיומית עם גשר מתכתי בפה. טיפול זה יכול להתבצע החל מגיל העשרה ועד גיל 40, והוא אפקטיבי באותה מידה כמו הטיפול המסורתי, ולכן נחשב לטיפול האסתטי המועדף על רבים.

על אף שלטיפול השיניים השקוף יתרונות רבים לבני נוער בגיל ההתבגרות, שרוצים ליישר את שיניהם אך מעוניינים להימנע מהמבוכה הכרוכה בכך, טיפול זה מתאים לא פחות גם למבוגרים שלא יישרו את שיניהם עד כה בדיוק מאותה הסיבה, וכעת יכולים לבצע את הטיפול גם בגיל מאוחר, מבלי לחשוש מהמבוכה שעלולה להיווצר במקום העבודה או בסיטואציות חברתיות.

איך עובד יישור השיניים השקוף?

פעולת המערכת ליישור שיניים שקוף דומה לזו של המערכת המתכתית המסורתית, ומבוססת על הפעלת לחץ על השיניים העקומות, על מנת להביא אותן לפוזיציה בה הן מיושרות באופן מלא ביחס לקשת הדנטלית כולה.

טיפול יישור שיניים שקוף הוא טיפול המבוצע ב-3 שלבים עוקבים, ומבוסס על 3 סטים של מיישרים בעלי צבעים שונים וקבועים, המייצגים את שלבי הטיפול השונים. בשלב הראשון של הטיפול מותקן המיישר האדום, שמפעיל לחץ על השיניים הנדרשות לצורך יישורן. מיישר זה נותר בפה עד שהלחץ אינו אפקטיבי יותר.

בשלב הבא, מותקן המיישר הלבן, שנותר בפה למשך תקופה של כחודשיים, ולאחר מכן מותקן מיישר כחול לפרק זמן שהוא בדרך כלל קצר יותר ביחס לשניים הקודמים, במהלכו מגיעות השיניים לפוזיציה הסופית והמיושרת שלהן ביחס לקשת הדנטלית הטבעית של הפה. במקרים חריגים, נעשה שימוש גם במיישר שיניים רביעי בצבע כסף על מנת להגיע ליישור הסופי.

כיצד מבוצע טיפול יישור שיניים שקוף?

תהליך הטיפול ליישור שיניים שקוף, מבוצע במספר שלבים עוקבים על ידי אורתודנט מוסמך. בשלב הראשון, בונה הרופא מודל פיזי של לסת המטופל על מנת לקבל תמונה אותנטית של מצב השיניים בפה. מודל זה מבוצע באמצעות תבנית סיליקון, שעשויה מתערובת של פוליבין וסילוקסן, המתאפיינים ביציבות גבוהה של החומר. את התבנית נושך המטופל באופן שמותיר את מבנה השיניים שלו טבוע בתוכה.

בשלב הבא, נשלח מודל הסיליקון למעבדת שיניים ייעודית לצורך בניית סט מיישרים מותאם אישית למטופל. בנוסף למודל, מקבלת המעבדה שרטוט של מנשך השיניים בסגירה מרכזית, מדגם התגדותי וצילומי פנים וחוץ של הפה. כמו כן, על הרופא לציין בהזמנה מהן השיניים המיועדות ליישור ומהי הפעולה שאותה צריכים המיישרים לבצע על כל שן.

על פי החומרים שנשלחו אליה, בונה מעבדת השיניים סט של שלושה מיישרים: אדום, לבן וכחול ושולחת אותו בחזרה אל הרופא לצורך התקנה בפיו של הפציינט. סט המיישרים מבוסס על קפיצים גמישים המותקנים בחלקן הפנימי של השיניים, באופן שמפעיל על השן את הלחץ הנדרש כדי להזיז אותה במקומה לפוזיציה מיושרת. מאחר ומנגנון היישור כולו מותקן בחלקן הפנימי של השיניים, תהליך היישור אינו נראה כלפי חוץ ונותר למעשה “שקוף” לסביבה.

לכמה זמן מחזיק הטיפול?

יישור שיניים שקוף הוא טיפול שתוצאותיו מיועדות להישאר עם המטופל לטווח הארוך, בדיוק כמו יישור שיניים מסורתי. כמו בכל מקרה של יישור שיניים, גם במקרה זה על המטופל להקפיד על תחזוקה נאותה של השיניים לאחר הטיפול בכדי להימנע מחזרת השיניים למצבן הקודם. חלק מרכזי בתחזוקה זו הוא שימוש בחבל לינגואלי הנמתח בין הניבים ומוצמד אליהם באופן קבוע בכדי לשמר את תוצאות הטיפול לאורך זמן.